Introkursus for fysioterapeuter som arbejder eller har interesse for fysioterapi i forbindelse med kræftsygdom
Kurset finder sted den 31. oktober-2. november og 25.-26. november 2022.
Fysioterapeuter som arbejder eller har interesse for fysioterapi i forbindelse med kræftsygdom.
Undervisningen på kurset indeholder onkologiske og fysioterapeutiske kerneområder, hvor der tages afsæt i evidensbaseret og videnskabelig viden kombineret med kliniske færdigheder og praktisk udførelse. Kurset består af 5 dage, hvor 3 dage primært er teoretisk undervisning kombineret med gruppearbejde og 2 dage primært er læring via praksis i form af fysisk træning og gruppearbejde suppleret med teori og feedback.
Målet med introkurset er, at kursisten opnår følgende læringsudbytte:
ECTS: Arbejdsbelastning svarende til ca. 5 point
I forbindelse med kurset, vil der være en mindre multiple choice samt en skriftlig opgave. Dette for at kunne vise, at den enkelte kursist har opnået læringsmålene samt kan anvende klinisk ræsonnering i egen praksis.
Multiple choice ligger i dagene mellem første og anden del af kurset (arbejdsbelastning ca. 2 timer). KRIF-opgaven skal afleveres ca. 3 uger efter endt kursus og vil blive vurderet bestået / ikke bestået (arbejdsbelastning ca. 10 timer).
Undervisere: Fysioterapeuter og andre sundhedsprofessionelle med ressourcer inden for området.
Pris: 7.800,- for medlemmer af DOPF. 8.300,- kr. for ikke-medlemmer (inkl. frokost og kaffe/te alle fem dage).
Der lukkes for tilmeldinger ved 24 deltagere efter først til mølle-princippet.
Herefter er det muligt at komme på venteliste i tilfælde af afbud. Du kommer på ventelisten ved at skrive en mail til DOPF@fysio.dk. HUSK at oplyse kursets navn og dine kontaktoplysninger.
Tilmeldingsfrist: Den 25. september 2022
Find link til tilmelding på DOPF’s hjemmeside: https://www.onkpalfysio.dk/kursuskalender/intro-onkologisk-fysioterapi3