Alvorlig sygdom er et brud i hverdagslivet, og det kan være svært at skulle finde mening og forbinde sig til verden på ny. Vi ved, at håb er en grundlæggende kilde til at leve med sygdom, og at håb kan styrke både mening, livsmod og handlekraft. Men hvordan arbejder man konkret med håb i rehabilitering?
Etnolog og ph.d.-studerende Maria Mieskiewicz Larsen, REHPA, giver en indflyvning til forskningsprojektet ”Håb og handlekraft i livet med alvorlig sygdom 50+”. Hun deler foreløbige fund fra sit feltarbejde i kræftrehabilitering og fortæller om sit scoping review af håbsinterventioner.
Ergoterapeut Cindie Kristina Nielsen fra Aarhus Kommunes Neurocenter fortæller om, hvordan de arbejder med håb i praksis som en del af Håb og Handlekraft-projektet. Vi skal bl.a. høre om håbstræer, som både bruges til borgere og pårørende, om de forskellige niveauer, mennesker taler om håb på, og om de emner, samtaler om håb åbner op for.
Forskningsprojektet finansieres af VELUX FONDEN og er et samarbejdsprojekt mellem REHPA – Nationalt Videncenter for Rehabilitering og Palliation, DEFACTUM, Aarhus Kommunes Neurocenter og Sano Rehabiliteringscenter.
Som deltager i webinaret får du ny viden og inspiration til at arbejde mere bevidst med håb i din hverdag.
Medlem af Ergoterapeutforeningen og studerende der er medlem af Ergoterapeutforeningen.
Gratis.
Tilmelding sker via Ergoterapeutforeningens hjemmeside
Tilmeldingsfrist er 10. november 2026 efter først til mølle-princippet.
Efter tilmeldingsfristen bliver der sendt link til webinaret.
Webinaret bliver ikke optaget.
Har du spørgsmål til forløbet, er du velkommen til at kontakte Tea Brink, tbr@etf.dk eller 53 36 49 05.
Har du spørgsmål til din tilmelding kontakt sekretær Anette Meulengracht-Jensen, amj@etf.dk.